Castletown Stud

A sample of some previous results can be found below.

Click here to download a copy of this information in PDF format. You may find this useful if you are accessing this listing on smaller handheld devices

 

>

Horse

Year

Breeding

Group 1

Other

Lillie Langtry

07

Danehill Dancer ex Hoity Toity

Coronation Stakes
Matron Stakes

Debutante Stakes (Grp 2)

Rosenreihe

05

Catcher in the Rye ex Rosengeste

German Oaks

2nd German 1,000 Guineas

Nymphea

09

Dylan Thomas ex Neele

Grosser Preis von Berlin (Grp 1)
2nd German Oaks

Multiple Grp placed Germany & UK

Spectroscope

99

Spectrum ex Paloma Bay

JCB Triumph hurdle Grade 1

 

Elle Danzig

95

Roi Danzig ex Elegie

Multiple  Grp 1 winner

 

Next Desert

99

Desert Style ex Night Petticoat

Multiple Grp 1 & 2 winner, incl German Derby

 

Norse Dancer

00

Halling ex River Patrol

Multiple Grp 1 placed, incl English 2,000 Guineas and Irish Champion Stakes

Grp 3 winner

Tigerhill

95

Danehill ex The Filly

Multiple Grp 1&2 winner, incl German 2,000 Guineas

 

Elle Shadow

07

Shamardal ex Elle Danzig

Multiple Grp 3 winner & Grp 1 placed Germany

 

Lyric Fantasy

90

Tate Gallery ex Flying Melody

Nunthorpe Stakes (Grp 1)
2nd Chevely Park (Grp 2)

Queen Mary (Grp 3)

Revoque

94

Fairy King ex La Bella Fontana

Prix de l’Salamadre (Grp 1)
Grand Criterium (Grp 1)

 

Araafa

03

Mull of Kintyre ex Resurgence

St James Palace (Grp 1)
Irish 2,000 Guineas (Grp 1)

2nd Queen Elizabeth stakes (Grp 1)

Glory Awaits

10

Choisir ex Sandboxtwo

2nd English 2,000 Guineas

 

Unsung Heroine

05

High Chaparral ex Thermopylae

2nd English St Leger

2nd Pride Stakes Grp2

Ugo Fire

03

Bluebird ex Quiet Mouse

2nd Moyglare Stakes (Grp 1)

Weld park stakes Grp 3

Airmail Special

04

Peintre Celebre ex Shirley Blue

 

Grp 3 winner Longchamp

Aslana

07

Rock of Gibraltar ex Alte Kunst

 

Grp 3 winner Hamburg

Black Elegance

11

Footstepsinthesand ex All Elegance

 

Listed winner in Italy 2013

Darley Sun

06

Tiger Hill ex Sagamartha

 

Cesarewitch & multiple group placed

El Comodin

04

Monsun ex Elle Danzig

 

Listed winner

Elle Galante

03

Galileo ex Elle Danzig

 

Listed placed

Free Winner

08

Oratorio ex Freedom

 

Multiple group placed

French Emperor

09

Holy Roman Emperor ex Se La Vie

 

3rd Railway Stakes (Grp 2)

Galtee

92

Be My Guest ex Gandria

 

Group placed

Grand Treasure

10

Aussie Rules ex Lizzey Letti

 

2nd Grp 3 Italy, & Listed winner

La Blue

93

Bluebird ex La Luganese

 

Multiple Grp winner and placed – Germany & France

La Dane

99

Danehill ex La Luganese

 

Multiple Listed winner Germany

Les Fazzani

04

Intikhab ex Massada

 

Multiple listed winner

Nordtanzerin

03

Danehill Dancer ex Nona

 

Grp 2 winner & multiple Group placed

North Queen

02

Desert King ex Nona

 

Grp 3 winner Germany

Not for me

04

Mull of Kintyre ex Floral Hall

 

Listed winner

Peppertree Lane

03

Peintre Celebre ex Salonrolle

 

Curragh Cup Grp 3 & multiple placed

Rosengeste

98

Be My Guest ex Roseraie

 

Listed winner & multiple listed placed

Roxan

04

Rock of Gibraltar ex Gamra

 

Grp 3 placed
(died as a 2yo)

Sachsenking

93

High Estate Ex Salviostra

 

Grp 3 places

Serienhoehe

06

High Chapparral ex Saldenehre

 

Grp 3 & Listed winner Germany

Shinkos Best

01

Shinko Forest ex Sail Away

 

Grp 3 winner & multiple Grp & Listed placed

Surrey Star

08

Dubawi ex Turning Light

 

Multiple group placed

The Loan Express

05

Choisir ex Mammas too

 

Listed placed

The Tatling

97

Perugino ex Aunty Eileen

 

King Stand (Grp 2) & multiple Group placed

Zarewitsch

99

Night Shift ex Zayraba

 

Multiple Grp 3 winner Germany